Kalbėkime taisyklingai

O kokios Jūsų pareigos?

Janinos Jonaitienės viršininkei išėjus iš darbo, jei teko laikinai stoti prie įmonės vairo. Nemažai darbinės patirties turinti Janina būtų puikiai susidorojusi su darbu... Bet iškilo kalbinė problema – laikinoji vadovė nežinojo, kaip nurodyti savo naująsias pareigas: Janina Jonaitienė, laikinai einanti direktoriaus ar direktorės pareigas?

Kad ir kaip feministinio požiūrio atstovai protestuotų dėl moteriškosios savimonės menkinimo, pareigų, profesijų, teisinio statuso, rangų, titulų, mokslo laipsnių, pedagoginių mokslo vardų, kvalifikacinių laipsnių ir panašūs pavadinimai apibendrintai reiškiami vyriškosios giminės daiktavardžiais, pvz.: direktorius, vadybininkas, gydytojas, pilietis, diplomatas, habilituotas daktaras, docentas, bakalauras. Todėl ir Janina Jonaitienė laikinai eina direktoriaus pareigas.

Kitaip elgiamasi norint moteris apibūdinti pagal pareigas, profesiją, teisinį statusą, rangą, titulą, mokslo laipsnį, pedagoginį mokslo vardą, kvalifikacinį laipsnį ir pan. Tokiu atveju vartojami moteriškosios giminės daiktavardžiai, pvz.: laikinoji direktorė Janina Jonaitienė, pirmininko pavaduotoja Rūta Bieliauskienė, gydytoja Janina Petrauskienė, habilituota daktarė Lina Simutienė, docentė Ugnė Jonaitienė.

Taigi, apibendrinanti taisyklė tokia: vyriškoji giminė vartojama apibendrintai raiškai, moterims apibūdinti vartojami moteriškosios giminės daiktavardžiai (giminė derinama).

Bendrojo skyriaus vyr. specialistė Greta Rimkutė

Atgal
easy read