Kalbėkime taisyklingai

Apie skanią kavą ir skanią kalbą

Šiandien daugybė žmonių dirba streso kupiną darbą, lekia ir skuba. Juk darbai patys nepasidarys?! Neretai nelieka laiko net ramiai prisėsti ir pasimėgauti puodeliu gardžios kavos. Tenka šį energijos teikiantį gėrimą neštis su savimi į darbą, į automobilį, į gatvę.

 Užbėgus į kavinę nusipirkti puodelio juodos kavos, mus dažnai pasitinka klausimas: „gersite vietoje ar išsinešimui?“. Sakytumėte: „kas čia negerai su tuo klausimu, jau nebeturi ką veikti ir kabinėjasi prie niekų…“. O vis dėlto – negerai. Lietuvių kalboje tikslui su paskirties atspalviu reikšti daiktavardžių su priesaga -imas naudininkas yra neteiktinas. Jį keičiame bendratimi. Todėl reikia sakyti ne kava išsinešimui, o kava išsinešti. Pagal tą pačią taisyklę sakome: pietūs išsinešti, telefonas pasiteirauti ir pan.

Atrodo, savaime suprantama, kad kava, kurią geriame, turi būti skani. Kodėl to paties negalėtume pasakyti ir apie kalbą, kurią kasdien vartojame?

Jei turite klausimų dėl valstybinės lietuvių kalbos taisyklingumo, kreipkitės į Akmenės rajono savivaldybės administracijos Bendrojo skyriaus vyriausiąją specialistę Gretą Rimkutę telefonu 59 704 arba elektroniniu paštu greta.rimkute@akmene.lt .

Bendrojo skyriaus vyriausioji specialistė Greta Rimkutė

Atgal