Kalbėkime taisyklingai

Laukiame svečių iš Sakartvelo

Kaip žinia, kiekvienais metais tradicinė Akmenės smuikelio šventė į Akmenės rajoną sukviečia svečius iš užsienio miestų partnerių. Vieni iš jų – tolimosios Gruzijos Rustavio miesto atstovai. Šiemet juos pasitiksime išskirtinai, pavadindami nauju vardu – sakartveliečiai.

Valstybinė lietuvių kalbos komisija atsižvelgė į Gruzijos prašymą ir 2018 m. gegužės 3 d. posėdyje nutarė, kad greta lietuvių kalboje įprastų pavadinimų Gruzija ir gruzinai galėtų būti vartojami variantai, artimesni gruziniškiems: Sakartvelas, sakartveliečiai ir kartvelai.

Oficialusis valstybės pavadinimas lietuvių kalboje išlieka Gruzija, vadinamieji trumpieji nuo šiol du – Gruzija ir Sakartvelas. Sakartveliečiais vadintini visi šalies gyventojai nepriklausomai nuo jų tautybės, o žodis kartvelas skirtas apibūdinti etninę grupę, kartvelų tautą.

Gruzijos nepaprastoji ir įgaliotoji ambasadorė Lietuvos Respublikoje Khatuna Salukvadzė pabrėžė, kad visų šalyje gyvenančių tautų kaip istorinis ir nediskriminuojantis pavadinimas pripažįstamas Sakartvelo, reiškiantis „visų kartvelų šalis“.

Daugelyje šalių vartojamas pavadinimas Georgia siejamas su globėjo šv. Jurgio (lot. Georgius) vardu. Kitose vartojamas per rusų kalbą išplitęs pavadinimas Gruzija pačių šalies gyventojų yra nemėgstamas, o tautovardis gruzinas, -ė kartvelų kalboje, sakoma, turi neigiamą menkinamąjį atspalvį. Todėl šalis jau kuris laikas siekia pokyčių tose kalbose, kuriose nusistovėję šaknies gruz- pavadinimai. Estų, suomių, vengrų kalbose buvo patvirtintas variantas Georgia. Lietuvių kalboje pavadinimai Gruzija ir gruzinai neturi jokio neigiamo atspalvio, yra plačiai žinomi ir patogūs vartoti.

Šį Kalbos komisijos sprendimą galime laikyti simboline Lietuvos dovana Gruzijai, gegužės 26 d. mininčiai Nepriklausomybės atkūrimo šimtmetį.

Pagal Valstybinės lietuvių kalbos komisijos informaciją parengė Bendrojo skyriaus vyr. specialistė Greta Rimkutė

Atgal